محل تبلیغات شما

دانلود مقاله ای پیرامون انواع لوله ها و جوشکاری به همراه تصاویر

 

انواع لوله ها و جوشکاری

نكاتي كه در جوشكاري بايستي مورد توجه قرار گيرد :

  • محل جوشكاري بايستي بدون رطوبت و خشك بوده و از تهويه مناسبي نيز برخوردار باشد .
  • در موقع تميز كردن درز جوش و زدودن سرباره ها حتماً از عينك محافظ استفاده نمائيد .
  • كابل جوشكاري انبر و اتصالات آنها بايستي كاملاً سالم بوده و عاري از هر نوعت عيب باشد .
  • دستگاه هاي جوشكاري را فقط زماني جابجا كنيد كه برق آنها از شبكه قطع شده باشد .
  • هرگز به قسمت هاي عايق نشده انبر الكترود گير ، انبر اتصال و كابلهاي جوشكاري دست نزنيد .
  • قبل از شروع به جوشكاري اطراف محيط كار خود را از مواد آتش زا و همچنين افراد غير مسئول دور كنيد .

 

1- لوله هاي فولادي گالوانيزه :

اين نوع لوله ها گاهي براي تخليه فاضلاب لوازم بهداشتي كوچك به كار برده مي شود ولي مورد استفاده اصلي آنها براي تهويه است . جنس اين لوله ها از فولاد نرمي است كه در ساختن آن ورقه فولاد را با فشار داخل قالب عبور داده درز آن را جوش مي دهند و سپس آنها را جهت افزايش مقاومت در برابر اسيدها و زنگ زدگيها در يك وان آبكاري روي اندود (گالوانيزه) مي كنند . اين نوع لوله ها نسبت به نوع آهني در برابر اسيدها مقاومت كمتري دارند و كليه اسيدهايي كه براي چدن مضر مي باشند فولاد گالوانيزه را هم خراب مي كنند .

2- لوله هاي آهني گالوانيزه :

جنس اين لوله ها از آهن سفيد نورد شده است كه درز آن توسط دستگاه هاي درز جوش بهم جوش داده مي شود و سپس لوله را در فلز روي مذاب فرو مي برند . به همين علت آنها را لوله هاي با درز نيز مي گويند . اين نوع لوله ها از رنگ تيره و خاكستريشان شناخته مي شوند .و عموماً به دو صورت سبك و متوسط توليد مي شوند .

كليه لوله هاي فولادي و آهني گالوانيزه در شاخه هاي 6 متري و دو سر دنده با قططر  اينچ تا 8 اينچ توليد مي گردند . قر اين لوله ها معمولاً‌قطر اسمي است كه بزرگتر از قطر داخلي و كوچكتر از قطر خارجي است .

همچنين در بازار اين لوله ها را بر اساس نمره مي شناسند . لوله هاي گالوانيزه نيز به وسيله دنده پيچي به يكديگر وصل و توسط مواد مناسب آب بندي مي شوند .

 

روش های جوشکاری لوله های فولادی -انواع لوله ها و جوشکاری

جنس لوله ها برای این که بدانیم از چه روشی برای جوشکاری آن ها استفاده کنیم بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به بررسی انواع روش های جوشکاری لوله های فولادی می پردازیم.

به علاوه باید از این مسئله که این لوله ها برای انتقال چه ماده ای مورد استفاده قرار می گیرند نیز اطلاع داشته باشیم. دانستن این دو مورد سبب می شود که از روشی استفاده کنیم که علاوه بر صحیح و بی خطر بودن، با مرور زمان آسیب نبیند.

جوشکاری لوله فولادی فعالیتی تخصصی بوده و نیاز به دانش و اطلاعات زمینه ای دارد. رعایت نکات ایمنی قبل و حین جوشکاری نیز بسیار مهم است. از مواردی که قبل از شروع به عملیات جوشکاری لوله های فولادی باید رعایت شود، می توان به تمیز بودن سطوح لوله هایی که قرار است به هم جوش دهیم، سالم بودن دستگاه جوش و عاری بودن محیط از مواد آتش زا اشاره کرد. نکات ایمنی در حین جوشکاری شامل لباس کاملاً پوشیده، دستکش، کفش سر بسته و رو پوش جوشکاری برای جلوگیری از برخورد ذرات فلز به چشم و صورت است. این روش های جوشکاری لوله های فولادی برای انواع لوله های فولادی مانند لوله اسپیرال ، لوله مانیسمان ، لوله استیل و … انجام می شود.

جوشکاری لوله های فولادی معمولا به یکی از چهار حالت زیر صورت می گیرد:

وضعیت افقی یا متحرک چرخشی: در این حالت الکترود جوش ثابت و لوله مورد نظر برای جوش دارای حرکتی چرخشی است.

وضعیت عمودی یا قائم ثابت: لوله ها دارای وضعیت عمودی و ثابت، اما الکترود جوش به دور آن ها می چرخد و فرایند جوش انجام می شود.

وضعیت افقی ثابت و وضعیت 45 درجه: در این دو حالت لوله های فولادی دارای وضعیت ثابت و الکترود جوش دارای چرخش به دور لوله های انتقال گاز است.

روش های جوشکاری لوله ها به چهار دسته تقسیم می شوند که به شرح هر یک خواهیم پرداخت.

دانلود مقاله ای پیرامون انواع لوله ها و جوشکاری به همراه تصاویر

 

جوش قوس الکتریکی - انواع لوله ها و جوشکاری

این نوع جوش که نخستین روش جوشکاری لوله های فولادی به ویژه لوله مانیسمان است و به عنوان اساسی ترین روش نیز شناخته می شود، از منبع تغذیه ای تشکیل شده که یک قوس الکتریکی ایجاد می کند تا بتوان فرایند جوشکاری لوله را انجام داد. این جوشکاری نیاز به فرد متخصص و تفنگ جوشکاری با الکترود دارد. هم چنین یک مفتول فلزی نیز داریم که از طریق تفنگ تغذیه و ذوب می شود. این فلز ذوب شده به منظور ایجاد جوش روی نقطه مورد نظر استفاده می شود. جریان مورد استفاده برای این روش می تواند

جریان مستقیم DC یا متناوب AC باشد. نکته ضروری دیگر تنوع الکترود ها است که باید متناسب با نوع فلز مورد نظر برای جوشکاری لوله انتخاب شود.

این روش برای تمامی جوشکاری های لوله های فولادی در فضای بسته، لوله های مانیسمان و درزدار و برای سازه های ضخیم و سنگین ایده آل است.

جوشکاری لوله فولادی با گاز بی اثر

این رایج ترین نوع جوشکاری قوس الکتریکی است که به آن MIG نیز می گویند. جوشکاری لوله با استفاده از گاز بی اثر نوعی جوش الکتریکی است که برای استیل، فولاد ضد زنگ آلمینیوم بسیار عالی است. عاملی که سبب رایج بودن این روش شده، سرعت بالای این نوع جوشکاری است. زیرا نیازی به مخلوط کردن گاز ها نداریم و روشی بسیار ساده است.

 

 برای دانلود کلیک کنید

 

منبع »

سایت شما


پورتال جامع علمی و خبری

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
زهیر دانلود بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. ظهرهای زرد روشن امتحان نهایی خرداد 98 تو برای من تمامی ... SERYAL KADE وکالت رز موزیک بصیرت با ولایت خرید و فروش املاک و مستغلات گیلان،شمال ایران،مازندران,قائمشهر